CERRAHİ

Pet sahiplerinin cerrahi işlem öncesi tereddütleri olur ve biz bunun farkındayız , yardım edebileceğimizi umuyoruz. Petiniz ameliyata girmeden önce uzman hekimlerle konsulte edilir. Anesteziye girecek olan petiniz için bir dizi testler uygulanır. Petiniz bu testler sonunda güvenli bir şekilde anesteziye alınır.

– Ameliyat ne gibi riskler içeriyor?

Petinizin ameliyat yeri, anestezi, genel durumu , yaşı , ırkı, daha önceden geçirilmiş operasyonlar, her hangi bir kronik hastalık durumu, her hangi bir ilaç alerjisi veya operasyon şekli; operasyonda karşılaşılabilecek risklerdir. Petinize tahliller yapılarak petinizin durumunu ve anestezik maddenin vücuda zararı konsunda bilgi sahibi olunur ve petinizin anesteziden ne oranda etkileneceği tahmin edilir ve buna uygun operasyon odasında uygulanır.

– Petim operasyonda ve sonrasında acı çeker mi?

Operasyon sırasında ağrı duyusu ortadan kalkar, petiniz acı çekmez. Ameliyat sonrası ağrılar, cerrahi performans ile ilişkilidir ve operasyonun nerede olduğuna bağlıdır. Kedi ve köpeklerin ağrı eşikleri insanlar ile karşılaştırılmamalıdır. Kedi ve köpeklerin ağrı eşikleri insanlara göre daha yüksektir.

– Operasyon yarası belli olur mu?

Yara bölgesinin durumu, yara bölgesinin açılış şekli ve uygun bir cerrahi estetik dikiş uygulaması ile güzel bir görünüm sağlanabilir.

– İyileşme ne kadar sürer?

İyileşme dönemi operasyona göre farklılıklar gösterir. Örneğin dişi köpek kısırlaştırma operasyonu uygun şartlarda yapıldığı takdirde 7-10 gün arasında iyileşme beklenir. Diğer taraftan doku kayıplı, tümör hücreli, iltihabik yaraların iyileşmeleri farklılık gösterebilir. İyileşme dönemi çok önemlidir, petiniz bu dönemde özel bir bakıma ihtiyaç duyacaktır. Bu konuda veteriner hekim tarafından detayları ile bilgilendirilirsiniz.

error: Content is protected !!