Kedilerde Davranış Özellikleri

Evcil hayvan ile sahibi arasındaki bağ çok kuvvetlidir.
Evcil bir hayvana sahip olmak büyük bir sorumluluk gerektirir, hayvanınızın tüm ihtiyaçları size bağlıdır. Onun bakımı, iyi beslenmesi, düzenli egzersizleri yanı sıra zihinsel aktivite gibi bir çok ihtiyacını sağlamalısınız.

Tek başına kelimelerle eğitim çoğu zaman işe yaramaz. Kediler beden dilini iyi anlarlar, beden dili ile birlikte kelimelerle eğitim çok daha fazla işe yarar. Kedi ile iyi bir iletişim onların beden dilini iyi anlama ve onlarla konuşmak için de vücut dilini öğrenmelisiniz.

Kedilerde Aşılama

Yavru kediler birçok hastalığa karşı risk altındadır. Çok tehlikeli olan yavru hastalıklarına yakalanan kediler ölüm riski altındadır. Bu hastalıklara karşı korunma ancak aşılama ile sağlanır.

Aşılar sağlıklı bir bünyeye uygulanmalıdır. Bunun için aşılama öncesi kedinizin bağışıklığını güçlendirip onu aşılamalara hazır hale getirmek gerekir.

Yavru kediler 8-12 haftalık yaşından itibaren aşılamaya başlanır.

İlk olarak karma aşısı (Rhinotracheitis, Calici virüs, Panleukopenia) yapılır,  (Karma I)

İkinci olarak karma aşının rapeli yapılır, (Karma II)

21 Gün sonra Kuduz (Rabies) yapılır,

21 Gün sonra ise Lösemi (Feline Leukemia Virus) aşısı yapılarak yıllık aşılar tamamlanır.

Kedilerde Pireler

Evcil hayvanınızda pire görmek sizi endişelendirebilir fakat petiniz için bu durum sürpriz değildir. Evcil hayvanların en sık görülen parazitlerinden biridir pireler ve hayatlarının bir aşamasında pireden etkilenirler. Pireler çok ciddi zararlar vermese de, şiddetli bir şekilde hayvanı rahatsız ederler. Düzenli bir tedavi ile petinize yerleşebilecek ve yerleşen pirelerden kurtulabilirsiniz. Pireler çeşitli hastalıkları bulaştırabilirler ve bu yüzden evcil hayvanınızın rutin sağlık kontrolünde önemli bir yer tutar.

Evcil hayvanınızı düzenli olarak bir veterinere götürmelisiniz. Burada rutin sağlık kontrolleri, aşılama, paraziter mücadele yapılarak ona ve size geçmesi olası (zoonoz) hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Kedilerde Paraziter Mücadele

Evcil hayvanınızın dışkısında parazit görmek sizi endişelendirebilir fakat petiniz için bu durum sürpriz değildir. Evcil hayvanlar hayatının bir aşamasında bu durumdan etkilenirler.Hatta bazıları rutin tedavi olmasına rağmen enfektedede olabilmektedir. Nadir durumlar dışında solucanlar (tenyalar) çok ciddi problemler yaratmaz. Bazı solucanlar insanlara geçebilir ve bu yüzden tedavisi ve rutin parazit kontrolü şiddetle tavsiye edilir. Parazit tedavileri nispeten ucuz maliyettedir.

Evcil hayvanınızı düzenli olarak bir veterinere götürmelisiniz.Burada rutin sağlık kontrolleri,aşılama,paraziter mücadele yapılarak ona ve size geçmesi olası (zoonoz) hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi sahibi olan bir çok insan ilk başta belirli zorluklar çekebilirler , kedi yavrusunun bakımı sabır ve anlayış gerektirir. Neyseki herkes için sevimli olan bu yavru çabucak büyüyecek ve ilk zamanlarda çektiğiniz zorluklar bitmiş olacak. Yavru bir kediyi eve götürmeden önce bir veteriner hekime başvurun ve veterinerizin deneyimlerinden yararlanın. Yavru kedinizin bakımı için gerekli donanıma sahip olmak için pet malzemelerini araştırmanız gerekir. Yavru kedilerinizin sağlık bir yaşam geçirmeleri ancak bir veteriner kontrolü ile olur, aşılamaları, parazit tedavileri gibi kedinizin sağlıklı kalmasını sağlayacak öneri ve tedavileri veterinerizden temin edebilirsiniz.

Yaşlı Kedi Bakımı

Kediler cinse göre farklı hızda büyümelerine rağmen çoğu 1-2 yaş arasında erişkin olurlar. Safkan kediler diğer kedilere göre daha az yaşarlar. 12 yaşın üstündeki kediler yaşlı kedi sınıfına girerler. Yaşlı kedilerin yıllara bağlı olan aşınma ve yıpranmaya karşı iyi bir bakım ihtiyaç duyarlar. Kediler en çok özgür kalmaktan hoşlanır. Kediniz yaşlandıkça size olan ihtiyacı dahada artacaktır. Kedinizi en iyi siz tanırsınız., onda oluşabilecek ufak değişikleri ancak siz farkede bilirsiniz. Ve en önemliside yaşlı kedi bakımı konusunda veteriner hekimizle olan ilişkiniz yön verecektir.

Kedilerde Kısırlaştırma

Kediler ortalama 7 aylıktan sonra kızgınlık dediğimiz cinsel belirtiler göstermeye başlarlar. Dişi kediler mevsime bağlı çok sayıda kızgınlık geçirebilir. Erkek kediler ise senenin her döneminde kızgınlık geçirirler. Kısırlaştırılmamış bi kedi ile ev içerisinde yaşamanın zorlukları vardır. Dişi kediler kızgınlık döneminde normalden fazla ve yüksek sesle miyavlamanın yanı sıra evden dışarı çıkma isteği vardır. Erkek kedilerin ise yüksek sesle miyavlamanın yanı sıra normalden daha fazla kokan bir idrar kokusu ve ev içerisinde çeşitli bölgelere idrarını bırakabilirler. Kedileri kısırlaştırmanın bir çok hastalığa karşı koruyucu etkisi olduğu gibi, yan etkileride vardır mesela obezite gibi. Kedinizi kısırlaştırmak istiyorsanız yada bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız çeverinizde bulunan veteriner hekimlerden rahatlıkla detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Kedilerde Şeker Hastalığı

Diyabet hastalığı insanlarda yaygın olan fakat kedilerin daha çok geç yaşlarda yaşadığı bir problemdir. Bu hastalık tedavi edilmediğinde öldürücü olabilir. Bir çok diyabet hastalığı tedavi edilebilir evcil hayvanın mutlu bir yaşam sürmesini sağlayabilir. Bu hastalık kedinizin kontrollerinin düzenli yapılması ile kolaylaşır. Diyabet insülin eksikliği ile kedinizin günlük insülin enjeksiyonu almasına neden olur. Diyabetin erken tanısı ciddi hasarların önüne geçmesini sağlar. Veterinerinizle münasebetiniz size yardımcı olacaktır. Eğer kediniz normalden fazla kilo kaybediyorsa , çok fazla miktarda su tüketiyorsa veterinerinizden randevu alınız.

Kedi İle Seyahat

Kedilerle seyahat bir çok aile için stresli ve endişe verici olabilir. Kedilerde seyahat sırasında ve sonrasında korku ve hastalık durumları oluşabilir. Eğer kedinizle uzun bir yola çıkacaksanız iyi bir plan yapmanız gerekmektedir.

Kedilerde Kalp Hastalığı

Sağlıklı bir kedi mutludur. Kalp vücudun merkezinde yer alır önem verilmesi gerekir. Birkaç bariz belirtisi ile fark edilebilir. Bunu veterinerinizinle paylaşarak halledebilirsiniz. çoğu problemleri veterinerizin önereceği reçete ile baş edebilirsiniz. Kedilerde kalp hastalıkları sinsice gelişebilir. Bazı kediler kalp problemleri ile doğabilmektedir ve belirti göstermeksizin ölüme kadar gidebilir. Yaşın ilerlemesiyle kedilerin kalbinde hasarlar oluşabilmektedir.

error: Content is protected !!