Köpeklerde Davranış Özellikleri

Evcil hayvan ile sahibi arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Evcil bir hayvana sahip olmak büyük bir sorumluluk gerektirir, hayvanınızın tüm ihtiyaçları size bağlıdır. Onun bakımı , iyi beslenmesi , düzenli egzersizleri yanı sıra zihinsel aktivite gibi bir çok ihtiyacını sağlamalısınız.

Tek başına kelimelerle eğitim çoğu zaman işe yaramaz. Köpekler beden dilini çok iyi anlarlar, beden dili ile birlikte kelimelerle eğitim çok daha fazla işe yarar.Köpekle iyi bir iletişim onların beden dilini iyi anlama ve onlarla konuşmak içinde vücut dilini öğrenmelisiniz.

Köpeklerde Paraziter Mücadele

Evcil hayvanınızın dışkısında parazit görmek sizi endişelendirebilir fakat petiniz için bu durum sürpriz değildir. Evcil hayvanlar hayatının bir aşamasında bu durumdan etkilenirler.Hatta bazıları rutin tedavi olmasına rağmen enfektede de olabilmektedir. Nadir durumlar dışında solucanlar (tenyalar) çok ciddi problemler yaratmaz. Bazı solucanlar insanlara geçebilir ve bu yüzden tedavisi ve rutin parazit kontrolü şiddetle tavsiye edilir. Parazit tedavileri nispeten ucuz maliyettedir.

Evcil hayvanınızı düzenli olarak bir veterinere götürmelisiniz.Burada rutin sağlık kontrolleri, aşılama, paraziter mücadele yapılarak ona ve size geçmesi olası (zoonoz) hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Köpeklerde Pireler

Evcil hayvanınızda pire görmek sizi endişelendirebilir fakat petiniz için bu durum sürpriz değildir.Evcil hayvanların en sık görülen parazitlerinden biridir pireler ve hayatlarının bir aşamasında pireden etkilenirler. Pireler çok ciddi zararlar vermesede, şiddetli bir şekilde hayvanı rahatsız ederler.Düzenli bir tedavi ile petinize yerleşebilecek ve yerleşen pirelerden kurtulabilirsiniz. Pireler çeşitli hastalıkları bulaştırabilirler ve bu yüzden evcil hayvanınızın rutin sağlık kontrolünde önemli bir yer tutar.

Evcil hayvanınızı düzenli olarak bir veterinere götürmelisiniz.Burada rutin sağlık kontrolleri, aşılama, paraziter mücadele yapılarak ona ve size geçmesi olası (zoonoz) hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Köpeklerde Aşılama

Yavru köpekler birçok hastalığa karşı risk altındadır. Çok tehlikeli olan yavru hastalıklarına yakalanan köpekler ölüm riski altındadır. Bu hastalıklara karşı korunma ancak aşılama ile sağlanır. Aşılar sağlıklı bir bünyeye uygulanmalıdır. Bunun için aşılama öncesi köpeğinizin bağışıklığını güçlendirip onu aşılamalara hazır hale getirmek gerekir.

Genç hayvanlarda aşılamalar 8-12 haftalık yaşlarda başlar.

İlk aşılama ikili karma (Parvovirüs, Distemper) aşısıdır.

21 gün ara ile 3 karma aşılaması (Parvovirüs, Distemper, Leptosipirosis, Canine hepatit, Parainfluensa) yapılır.

14-21 gün sonra Kuduz (Rabies) aşısı yapılır.

21 Gün ara ile Solunum (Bordetella Bronchiseptica) ve Lyme (Borrelia Burgdorferi) aşılaması ile yıllık aşıları tamamlanır.

Yavru Köpek Bakımı

Çoğu köpek sahipleri ilk yavru köpek deneyimlerinde bir takım problemleri yaşayabilir. Böyle durumlarda büyük bir sabır ve anlayış göstermek gerekir. Neyseki yavru köpekler hızla büyür ve ilk günlerde yaşadığınız problemler untulur. Yavru bir köpek almadan önce bulunduğunuz çevrenin koşullarına uygun bir köpek almanız gerekir. Yavru bir köpek almadan önce mutlaka ama mutlaka bir veterinere başvurun aklınızdaki tüm soruları yanıtlayıp doğru bir yolda yardımcı olacaktır.

Köpeklerde Rutin Sağlık Problemi

Evcil hayvan ile sahibi arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Evcil bir hayvana sahip olmak büyük bir sorumluluk gerektirir, hayvanınızın tüm ihtiyaçları size bağlıdır. Köpeğinizin rutin sağlık bakımı aşılamaları, paraziter mücadelesi, deri kontrolü, göz ve kulak kontrolleri anlamına gelir. Acil bir durumda en yakın veteriner kliniği ile irtibatını sağlamalısınız.

Köpeğinizin bir sağlık problemi olduğunu anlamak için bazı anahtar noktalar size yardımcı olacaktır. Dışkısı, iştahı ve hareketliliğindeki değişiklikler size yardımcı olacaktır. Bu gibi anahtar noktaların erken teşhisi evcil hayvanınızın hastalıkları çabuk atlatmasına yardımcı olacaktır. Evcil hayvanların bizlerle yaşadığını düşünürsek onların zor yakalanabileceği, biz insanların kolay yakalanacağı bir çok hastalık bulunmaktadır. Sağlıklı bir evcil hayvandan bizlere hastalık geçmesi çok zor olacaktır.

Yaşlı Köpek Bakımı

Köpeklerin değişik oranlarda büyüme hızına sahiptir bazı köpek ırklarının yavruluk dönemleri uzun sürer, bazılarıda kısa bir sürede erişkin olurlar. Ortalama 2 yaşında tüm köpekler erişkindir. Köpeklerde yaklaşık ömür ırklara göre farklılık gösterir. Bu tamamen köpeğin cinsine bağlıdır. Bazı cinsler 5 yıl yaşarken bazılarıda 15 yıl yaşayabilir.

Köpeğin ailesiyle olan ilişkisi ve ihtiyacı yıllar geçtikçe dahada artmaktadır. Onu herkezden iyi anlayan ailesi köpeklerindeki sağlık problemlerini kolaylıkla anlayabilir ve bu durumu bir an önce veteriner hekimiyle paylaşmalıdır.

Köpeklerde Kısırlaştırma

Kısırlaştırma dişi köpeklerde istenmeyen gebelikleri önler ayrıca köpeğin çeşitli hastalıklara karşı korur. Erkek köpeklerdede istenmeyen hareketlenmesine yardımcı olur. Kısırlaştırmanın bazı yan etkileride vardır tabiki bunları veteriner hekiminizle konuşarak rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

Köpeklerde Veteriner Uygulamaları

Veteriner hekimler köpeklerde hastalıkları belirlemek için ilk öncelikle, köpek sahiplerinin köpekleri hakkındaki bilgilere ihtiyaç duyarlar, Veteriner hekimin sorularına doğru cevap vermeniz hekimin teşhisine yardımcı olacaktır. Veteriner hekimler kan tahlilleri, dışkı testleri , idrar testleri ve bir çok yardımcı tıp yöntemi kullanarak köpeğinizin rahatsızlığını bulmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede köpeğinizin ilaçla evde yada klinik ortamında enjeksiyon ile tedavi edilmesine karar verebilecektir.

Köpeklerde İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma hem köpek hemde sahipleri için sıkıntı veren bir durumdur. Özellikle dişilerin kısa idrar yollarına sahip olması, anatomik farklılık nedeniyle dişilerde daha fazla görülmektedir. Bazı köpeklerde diğerlerine göre idrar kaçırma farklılık gösterir özellikle kısırlaştırılan köpeklerde daha sık görülür.

Köpeklerde Kalp Hastalıkları

Sağlıklı bir köpek mutludur. Kalp vücudun merkezinde yer alır önem verilmesi gerekir. Birkaç bariz belirtisi ile fark edilebilir. Bunu veterinerinizinle paylaşarak baş edebilirsiniz . çoğu problemleri veterinerizin önereceği tedavi ile baş edebilirsiniz. Köpeklerde kalp hastalıkları sinsice gelişebilir. Bazı köpekler kalp problemleri ile doğabilmektedir ve belirti göstermeksizin ölüme kadar gidebilir. Yaşın ilerlemesiyle köpeklerin kalbinde hasarlar oluşabilmektedir.

Köpeklerde Kulak Hastalıkları

Köpekler çeşitli hastalıklara maruz kalabilir ve bundan sizde etkilenebilirsiniz. Köpeğinizi bu hastalıklara karşı nasıl koruyacağınızı bilmeniz hayat ile yaşam arasındaki çizgidir. Çoğu hastalık tam anlamıyla tedavi edilebilir. Tam iyileşme, hastalığı erken dönemde yakalamaya ve veteriner hekim kontrolünde yapılan tedaviye bağlıdır. Eğer köpeğinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız biran önce veterinerinizi arayın ve detaylı bir şekilde bilgilendirilin.

Köpeklerde Nörolojik Hastalıklar

Köpekler bir dizi nörolojik bozukluktan etkilenebilir. Nörolojik bozukluklar beyinin ve vücudu saran sinirlerin etkilenmesi olayıdır. Hastalıklar hafiften (bacağın zayıf kalması) karmaşık (ayağa kalkamamak) doğru gelişebilir. Veterinerinizin muayenesi ile problemin yerini saptayabilirsiniz. Eğer köpeğiniz yürümekte zorlanıyorsa bu sinirsel bir problemden dolayı olabilir (disk kayması gibi) ya da beyin kökenli olabilir. Sinirsel bir hastalığı veterinerizin dikkatli bir muayenesi ve seçeceği tedavi ile halledebilirsiniz.

Köpeklerde Şeker Hastalığı

Diyabet hastalığı insanlarda yaygın olan fakat köpeklerin daha çok geç yaşlarda yaşadığı bir problemdir. Bu hastalık tedavi edilmediğinde öldürücü olabilir. Bir çok diyabet hastalığı tedavi edilebilir evcil hayvanın mutlu bir yaşam sürmesini sağlayabilir. Bu hastalık köpeklerinizin kontrollerinin düzenli yapılması ile kolaylaşır.

Diyabet insülin eksikliği ile köpeğinizin günlük insülin enjeksiyonu almasına neden olur. Diyabetin erken tanısı ciddi hasarların önüne geçmesini sağlar. Veterinerinizle münasebetiniz size yardımcı olacaktır. Eğer köpeğiniz normalden fazla kilo kaybediyorsa , çok fazla miktarda su tüketiyorsa veterinerinizden randevu alınız.


Paylaş:

Köpeklerde Şeker Hastalığı

isimli bilgilendirme sayfası 07 Nisan 2015, 13:59 tarihinde oluşturulmuştur.

Bu sayfa 09 Nisan 2015, 22:50 tarihinde güncellenmiştir.

Köpek ile Seyahat

Köpekler aileleri ile birlikte olmayı çok severler onunla birlikte sokak gezilerinizin yanı sıra araba yolculuklarındanda büyük keyif alırlar. Arabanızın kapısını açık gördüğünde içeriye atlayıcağını görebilirsiniz.Eğer köpeğinizle tatile gitmeye karar verdiğinizde bir dizi plan yapmanıza gerek vardır.

error: Content is protected !!